fallback

ЕК е договорила доставки на медикаменти срещу коронавирус с Roche и Merck

Според източник на Ройтерс двете компании са готови да доставят от своите потенциални лекарства срещу коронавирус на всяка държава, която има интерес

17:21 | 08.07.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия е сключила споразумения с производителите на лекарства Roche и Merck KGaA, за да подсигури доставки от експерименталните медикаменти за лечение на COVID-19 на двете компании. За това съобщава източник на ЕК, пожелал анонимност.

Споразуменията включват медикамента за артрит на Roche RoActemra и този на Мerck за лечение на множествена склероза Rebif. И двете лекарства са потенциални кандидати за лечение на новия коронавирус. Според сделката компаниите ще доставят лекарствата на всяка държава членка на ЕС, която иска да направи поръчка, посочва източникът, който обаче не разкри условията на споразуменията.

От Ройтерс не са могли да се свържат с Roche, Merck или ЕК за коментар.

Roche провежда финални тестове  на своя медикамент Actemra, известен като RoActemra на някои пазари, с 330 пациенти. Той бе тестван върху пациенти с коронавирус в комбинация с ремдесивир на Gilead – единственото лекарство досега с разрешение от ЕС за лечение на пациенти с COVID-19.

В началото на юни обаче тестове в Италия на Actemra при пациенти с начален стадий на COVID-19 не можаха да потвърдят, че медикаментът помага за лечението им.

Rebif от своя страна е разработен от швейцарската фирма Serono, преди Merck да я купи.

И двете лекарства са насочени към протеин в човешкото тяло, свързан с възпалителните процеси, и се предполага, че могат да имат положителен ефект при пациенти, страдащи от т. нар. цитокинова буря – реакция на имунната система, която може да доведе до тежки последствия за болния.

В писма до ЕК двете компании са заявили, че могат да отговорят на търсене от ЕС, посочва източникът, който обаче е отказал да каже кои държави имат интерес от медикаментите.

Страните членки сега трябва да договорят с компаниите нужните количества от лекарствата.

Властите в Брюксел също така водят преговори с Gilead за доставки на ремдесивир. Блокът също така иска да резервира и доставки от ваксините, разработвани от Johnson & Johnson и Sanofi.

През юни Франция, Германия, Италия и Холандия заявиха, че са си подсигурили 400 млн. дози от потенциалната ваксина срещу COVID-19 на британската AstraZeneca.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още